| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $39.60 | $39.60 |
| 10+ | $36.30 | $363.00 |
| 500+ | $33.00 | $16,500.00 |
| 1000+ | $31.35 | $31,350.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
SLC NAND Flash, 16Gbit (x8), parallel, industrial temp
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Technology | FLASH - NAND |
| Memory Size | 16Gbit |
| Memory Organization | 2G x 8 |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.724in, 18.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-TSOP I |
Download the current available datasheet for MT29F16G08AJADAWP-IT.
Download Datasheet