| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $16.20 | $16.20 |
| 10+ | $14.85 | $148.50 |
| 500+ | $13.50 | $6,750.00 |
| 1000+ | $12.83 | $12,830.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
256Mb SDR SDRAM, 16M x 16 (MT48LC16M16A2), industrial temp
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | DRAM |
| Technology | SDRAM |
| Memory Size | 256Mbit |
| Memory Organization | 16M x 16 |
| Memory Interface | Parallel |
| Clock Frequency | 133 MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 15ns |
| Access Time | 5.4 ns |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 54-TSOP (0.400in, 10.16mm Width) |
| Supplier Device Package | 54-TSOP II |
Download the current available datasheet for MT48LC16M16A2P-75IT.
Download Datasheet