Military Grade 1.5A Adjustable Output Linear Regulator / LDO
| Attribute | Value |
|---|---|
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 41.25V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |
| Voltage - Output (Max) | 37V |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 100 µA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can |
| Supplier Device Package | TO-3 |
Download the current available datasheet for LM117H/883.
Download Datasheet