| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $13.20 | $13.20 |
| 10+ | $12.10 | $121.00 |
| 500+ | $11.00 | $5,500.00 |
| 1000+ | $10.45 | $10,450.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
High speed logic gate optocoupler (HCPL-315J family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Technology | Optical Coupling |
| Number of Channels | 2 |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 15kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 500ns, 500ns |
| Pulse Width Distortion (Max) | 300ns |
| Rise / Fall Time (Typ) | 100ns, 100ns |
| Current - Output High, Low | 500mA, 500mA |
| Current - Peak Output | 600mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.6V |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25 mA |
| Voltage - Output Supply | 15V ~ 30V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295in, 7.50mm Width), 12 Leads |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Approval Agency | CSA, IEC/EN/DIN, UR |
Download the current available datasheet for HCPL-315J-500E.
Download Datasheet