| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $10.20 | $10.20 |
| 10+ | $9.35 | $93.50 |
| 500+ | $8.50 | $4,250.00 |
| 1000+ | $8.08 | $8,080.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
High speed optocoupler, 10 MBd, logic gate output (HCPL-063L family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Number of Channels | 2 |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 2/0 |
| Voltage - Isolation | 3750Vrms |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 10kV/µs |
| Input Type | DC |
| Output Type | Open Collector, Schottky Clamped |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
| Data Rate | 15MBd |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 75ns, 75ns |
| Rise / Fall Time (Typ) | 24ns, 10ns |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.5V |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 15mA |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154in, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SO Tall |
Download the current available datasheet for HCPL-063L.
Download Datasheet