| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $3.65 | $3.65 |
| 10+ | $3.34 | $33.40 |
| 500+ | $3.04 | $1,520.00 |
| 1000+ | $2.89 | $2,890.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
3.3-V 16-bit dual-supply bus transceiver (SN74ALVC164245)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Translator Type | Voltage Level |
| Channel Type | Bidirectional |
| Number of Circuits | 2 |
| Channels per Circuit | 8 |
| Voltage - VCCA | 2.3 V ~ 3.6 V |
| Voltage - VCCB | 3 V ~ 5.5 V |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295in, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
Download the current available datasheet for SN74ALVC164245DLR.
Download Datasheet