| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $174.00 | $174.00 |
| 10+ | $159.50 | $1,595.00 |
| 500+ | $145.00 | $72,500.00 |
| 1000+ | $137.75 | $137,750.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
2-terminal IC temperature transducer, MIL-STD-883B variant (AD590)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Sensor Type | Analog, Local |
| Sensing Temperature - Local | -55°C ~ 150°C |
| Output Type | Analog Current |
| Voltage - Supply | 4V ~ 30V |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±0.5°C |
| Test Condition | 25°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-206AC, TO-52-3 Metal Can |
| Supplier Device Package | TO-52-3 |
Download the current available datasheet for AD590MH/883B.
Download Datasheet