| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $49.20 | $49.20 |
| 10+ | $45.10 | $451.00 |
| 500+ | $41.00 | $20,500.00 |
| 1000+ | $38.95 | $38,950.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
I2C, 32-bit binary counter watchdog RTC with trickle charger and reset I/O
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Type | Binary Counter |
| Features | Alarm, Square Wave Output, Trickle-Charger, Watchdog Timer |
| Time Format | Binary |
| Date Format | Binary |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Voltage - Supply | 2.97V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Battery | 1.3V ~ 5.5V |
| Current - Timekeeping (Max) | 175µA @ 2.97V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295in, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
Download the current available datasheet for DS1374C-33#.
Download Datasheet