2-terminal IC temperature transducer, MIL-STD-883B variant (AD590)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Sensor Type | Analog, Local |
| Sensing Temperature - Local | -40°C ~ 125°C |
| Output Type | Analog Current |
| Voltage - Supply | 4V ~ 30V |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±5°C |
| Test Condition | 25°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-206AC, TO-52-3 Metal Can |
| Supplier Device Package | TO-52-3 |
Download the current available datasheet for AD590JH/883B.
Download Datasheet