| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $52.80 | $52.80 |
| 10+ | $48.40 | $484.00 |
| 500+ | $44.00 | $22,000.00 |
| 1000+ | $41.80 | $41,800.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
10-bit multiplying DAC (AD5340)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 10µs |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 2.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.5V ~ 5.5V |
| INL/DNL (LSB) | ±2, ±0.2 |
| Architecture | String DAC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173in, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
Download the current available datasheet for AD5340BRU.
Download Datasheet