| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $17.40 | $17.40 |
| 10+ | $15.95 | $159.50 |
| 500+ | $14.50 | $7,250.00 |
| 1000+ | $13.78 | $13,780.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Dual hot-swap controller with I2C/PMBus interface (TPS2492)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Type | Hot Swap Controller, Monitor |
| Number of Channels | 1 |
| Internal Switch(s) | No |
| Applications | General Purpose |
| Features | Latched Fault |
| Programmable Features | Current Limit, Fault Timeout, OVP, UVLO |
| Voltage - Supply | 9V ~ 80V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Supply | 1 mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173in, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
Download the current available datasheet for TPS2492PWR.
Download Datasheet