| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $6.60 | $6.60 |
| 10+ | $6.05 | $60.50 |
| 500+ | $5.50 | $2,750.00 |
| 1000+ | $5.23 | $5,230.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Military quadruple 2-input NAND gates (SN54LS00 family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Type | NAND Gate |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 4.4 mA |
| Current - Output High, Low | 400µA, 4mA |
| Input Logic Level - Low | 0.7V |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5ns @ 5V, 50pF |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 14-CDIP |
| Package / Case | 14-CDIP (0.300in, 7.62mm) |
Download the current available datasheet for SN54LS00J.
Download Datasheet