SLC NAND Flash, 64Gbit (x8), parallel (industrial temp)
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Technology | FLASH - NAND |
| Memory Size | 64Gbit |
| Memory Organization | 8G x 8 |
| Memory Interface | Parallel |
| Clock Frequency | 83 MHz |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TBGA |
| Supplier Device Package | 100-TBGA (12x18) |
Download the current available datasheet for MT29F64G08AKCBBH2-12IT:B.
Download Datasheet