| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $30.00 | $30.00 |
| 10+ | $27.50 | $275.00 |
| 500+ | $25.00 | $12,500.00 |
| 1000+ | $23.75 | $23,750.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
MPU MC8xxx RISC 32-Bit 1250MHz 1.05V/1.8V/2.5V/3.3V 994-Pin FC-BGA Tray
| Attribute | Value |
|---|---|
| Core Processor | PowerPC e600 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 1.25GHz |
| RAM Controllers | DDR, DDR2 |
| Graphics Acceleration | No |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (4) |
| Voltage - I/O | 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 994-BCBGA, FCCBGA |
| Supplier Device Package | 994-FCCBGA (33x33) |
| Additional Interfaces | DUART, HSSI, I2C, RapidIO |
Download the current available datasheet for MC8640TVJ1250HE.
Download Datasheet