PowerPC G4 microprocessor (MPC7447A), 1.0 GHz, 360-FCCBGA
| Attribute | Value |
|---|---|
| Core Processor | PowerPC G4 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 1.0GHz |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; SIMD |
| Graphics Acceleration | No |
| Voltage - I/O | 1.8V, 2.5V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 360-BCBGA, FCCBGA |
| Supplier Device Package | 360-FCCBGA (25x25) |
Download the current available datasheet for MC7447AHX1000NB.
Download Datasheet