| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $28.80 | $28.80 |
| 10+ | $26.40 | $264.00 |
| 500+ | $24.00 | $12,000.00 |
| 1000+ | $22.80 | $22,800.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Microprocessor supervisor with watchdog and manual reset (MAX705 family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Voltage - Threshold | 4.65V |
| Output | Push-Pull, Totem Pole |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 140ms Minimum |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-CDIP (0.300in, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-CERDIP |
Download the current available datasheet for MAX705MJA.
Download Datasheet