| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $36.00 | $36.00 |
| 10+ | $33.00 | $330.00 |
| 500+ | $30.00 | $15,000.00 |
| 1000+ | $28.50 | $28,500.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Ultralow noise and spurious 640MHz to 5.79GHz Integer-N synthesizer with integrated VCO (LTC6946)
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Type | Clock/Frequency Synthesizer (RF/IF), Integer N |
| PLL | Yes |
| Input | Clock |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Frequency - Max | 5.79GHz |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| Voltage - Supply | 3.15V ~ 5.25V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 28-QFN (4x5) |
Download the current available datasheet for LTC6946IUFD-3#PBF.
Download Datasheet