| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $21.00 | $21.00 |
| 10+ | $19.25 | $192.50 |
| 500+ | $17.50 | $8,750.00 |
| 1000+ | $16.63 | $16,630.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Overvoltage-protected high-side switch controller / ideal diode controller (LT1910)
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Driven Configuration | High-Side |
| Channel Type | Single |
| Number of Drivers | 1 |
| Gate Type | MOSFET (N-Channel) |
| Voltage - Supply | 8V ~ 48V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 0.8V, 2V |
| Input Type | Non-Inverting |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154in, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SO |
Download the current available datasheet for LT1910ES8#PBF.
Download Datasheet