| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $9.60 | $9.60 |
| 10+ | $8.80 | $88.00 |
| 500+ | $8.00 | $4,000.00 |
| 1000+ | $7.60 | $7,600.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
4-V to 40-V, 5-A step-up wide VIN flyback regulator with frequency synchronization
| Attribute | Value |
|---|---|
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost, Flyback, Forward Converter |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.23V |
| Voltage - Output (Max) | 60V |
| Current - Output | 5A (Switch) |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 200kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Supplier Device Package | TO-263 (DDPAK-7) |
Download the current available datasheet for LM2588S-ADJ/NOPB.
Download Datasheet