| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $168.00 | $168.00 |
| 10+ | $154.00 | $1,540.00 |
| 500+ | $140.00 | $70,000.00 |
| 1000+ | $133.00 | $133,000.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
16-bit, serial-input multiplying DAC (DAC8420), 24-CDIP
| Attribute | Value |
|---|---|
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Settling Time | 13µs (Typ) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 5V ~ 15V, -15V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| INL/DNL (LSB) | ±1, ±0.25 |
| Architecture | R-2R |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 16-CDIP (0.300in, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-CERDIP |
| Mounting Type | Through Hole |
Download the current available datasheet for DAC8420FQ.
Download Datasheet