| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $2.98 | $2.98 |
| 10+ | $2.73 | $27.30 |
| 500+ | $2.48 | $1,240.00 |
| 1000+ | $2.36 | $2,360.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
High-speed CMOS logic octal transparent latch with 3-state outputs (HCT, mil grade)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Circuit | 8:8 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Independent Circuits | 1 |
| Delay Time - Propagation | 35ns |
| Current - Output High, Low | 6mA, 6mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-CDIP (0.300in, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 20-CDIP |
Download the current available datasheet for CD54HCT573F3A.
Download Datasheet