16-bit fixed-point DSP (ADSP-2187N series), LQFP-100
| Attribute | Value |
|---|---|
| Type | Fixed Point |
| Interface | Host Interface, Serial Port |
| Clock Rate | 80MHz |
| Non-Volatile Memory | External |
| On-Chip RAM | 160kB |
| Voltage - I/O | 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| Voltage - Core | 1.90V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
Download the current available datasheet for ADSP-2187NBSTZ-320.
Download Datasheet