| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $10.80 | $10.80 |
| 10+ | $9.90 | $99.00 |
| 500+ | $9.00 | $4,500.00 |
| 1000+ | $8.55 | $8,550.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Triple 10-bit high speed video DAC, 140 MHz (ADV7123)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Number of Bits | 10 |
| Number of D/A Converters | 3 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Differential Output | Yes |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 3V ~ 3.6V, 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V ~ 3.6V, 5V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.25 |
| Architecture | Current Source |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Mounting Type | Surface Mount |
Download the current available datasheet for ADV7123KSTZ140.
Download Datasheet