| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $7.80 | $7.80 |
| 10+ | $7.15 | $71.50 |
| 500+ | $6.50 | $3,250.00 |
| 1000+ | $6.18 | $6,180.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
12-bit, 4-channel ADC with track/hold and reference (AD7574)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Number of Bits | 8 |
| Number of Inputs | 1 |
| Input Type | Single Ended |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | ADC |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Package / Case | 24-CDIP (0.300in, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 24-CDIP |
| Mounting Type | Through Hole |
Download the current available datasheet for AD7574BQ.
Download Datasheet