| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $228.00 | $228.00 |
| 10+ | $209.00 | $2,090.00 |
| 500+ | $190.00 | $95,000.00 |
| 1000+ | $180.50 | $180,500.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Low cost, low power instrumentation amplifier (AD620), MIL-STD-883B variant
| Attribute | Value |
|---|---|
| Amplifier Type | Instrumentation |
| Number of Circuits | 1 |
| Slew Rate | 1.2V/µs |
| -3db Bandwidth | 1 MHz |
| Current - Input Bias | 500 pA |
| Voltage - Input Offset | 30 µV |
| Current - Supply | 900µA |
| Current - Output / Channel | 18 mA |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4.6 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-CDIP (0.300in, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-CERDIP |
Download the current available datasheet for AD620SQ/883B.
Download Datasheet