| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $13.20 | $13.20 |
| 10+ | $12.10 | $121.00 |
| 500+ | $11.00 | $5,500.00 |
| 1000+ | $10.45 | $10,450.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
100V N-channel high-reliability power MOSFET (QPL 2N6796)
| Attribute | Value |
|---|---|
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 195mOhm @ 8A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 28.51 nC @ 10 V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Power Dissipation (Max) | 800mW (Ta), 25W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | Military |
| Qualification | MIL-PRF-19500/557 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-205AF (TO-39) |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can |
Download the current available datasheet for JANTX2N6796.
Download Datasheet