Precision low-noise voltage reference, fixed 1.25V (LT6654 family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Reference Type | Series |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V |
| Current - Output | 10 mA |
| Tolerance | ±0.05% |
| Temperature Coefficient | 10ppm/°C |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 0.8ppmp-p |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 2ppmrms |
| Voltage - Input | 2.4V ~ 36V |
| Current - Supply | 600µA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Supplier Device Package | TSOT-23-6 |
Download the current available datasheet for LT6654AHS6-1.25#TRPBF.
Download Datasheet