| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $15.00 | $15.00 |
| 10+ | $13.75 | $137.50 |
| 500+ | $12.50 | $6,250.00 |
| 1000+ | $11.88 | $11,880.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
3A low dropout regulator, adjustable (LT1764A)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 20V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.21V |
| Voltage - Output (Max) | 20V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.66V @ 3A |
| Current - Output | 3A |
| Current - Quiescent (Iq) | 1.5 mA |
| Current - Supply (Max) | 200 mA |
| PSRR | 63dB (120Hz) |
| Control Features | Enable |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Supplier Device Package | DDPAK-5 |
Download the current available datasheet for LT1764AMPQ#PBF.
Download Datasheet