| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $44.40 | $44.40 |
| 10+ | $40.70 | $407.00 |
| 500+ | $37.00 | $18,500.00 |
| 1000+ | $35.15 | $35,150.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
100mA, low noise LDO micropower regulator (LT1761 series)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 20V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.22V |
| Voltage - Output (Max) | 20V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.45V @ 100mA |
| Current - Output | 100mA |
| PSRR | 65dB (120Hz) |
| Control Features | Enable |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Supplier Device Package | TSOT-23-5 |
Download the current available datasheet for LT1761ES5-SD#PBF.
Download Datasheet