5A low dropout positive adjustable regulator (TO-220)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V |
| Voltage - Output (Max) | 28.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.5V @ 5A |
| Current - Output | 5A |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Protection Features | Over Temperature |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
Download the current available datasheet for LT1084IT#PBF.
Download Datasheet