| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $12.00 | $12.00 |
| 10+ | $11.00 | $110.00 |
| 500+ | $10.00 | $5,000.00 |
| 1000+ | $9.50 | $9,500.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Military 3-terminal fixed positive voltage regulator, -12V output (LM140L)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |
| Voltage Dropout (Max) | 2V @ 1A |
| Current - Output | 100mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 3 mA |
| Current - Supply (Max) | 4.5 mA |
| PSRR | 72dB (120Hz) |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can |
| Supplier Device Package | TO-3 |
Download the current available datasheet for LM140LAH-12/NOPB.
Download Datasheet