5.0V Reference Diode
| Attribute | Value |
|---|---|
| Reference Type | Shunt |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Current - Output | 10 mA |
| Tolerance | ±1% |
| Current - Cathode | 600 µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-206AB, TO-46-3 Metal Can |
| Supplier Device Package | TO-46-3 |
Download the current available datasheet for LM136AH-5.0.
Download Datasheet