| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $4.43 | $4.43 |
| 10+ | $4.06 | $40.60 |
| 500+ | $3.69 | $1,845.00 |
| 1000+ | $3.51 | $3,510.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Fast CMOS octal buffer/line driver (inverting) (54/74FCT240AT/CT family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Output Type | 3-State |
| Current - Output High, Low | 12mA, 48mA |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-CDIP (0.300in, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 20-CDIP |
Download the current available datasheet for IDT54FCT240TDB.
Download Datasheet