Monolithic 12-bit quad voltage-output DAC (AD664 series)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Settling Time | 10µs |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | ±11.4V ~ 16.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.5 (Max) |
| Architecture | R-2R |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 44-CLCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 44-JLCC (16.39x16.39) |
| Mounting Type | Surface Mount |
Download the current available datasheet for AD664BJ.
Download Datasheet