Military 3-terminal fixed positive voltage regulator, -12V output (LM140L)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |
| Voltage Dropout (Max) | 2V @ 1A |
| Current - Output | 100mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 3 mA |
| Current - Supply (Max) | 4.5 mA |
| PSRR | 72dB (120Hz) |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can |
| Supplier Device Package | TO-3 |
Download the current available datasheet for LM140LAH-12/NOPB.
Download Datasheet