| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $14.40 | $14.40 |
| 10+ | $13.20 | $132.00 |
| 500+ | $12.00 | $6,000.00 |
| 1000+ | $11.40 | $11,400.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Military Grade 1.5A Adjustable Output Linear Regulator / LDO
| Attribute | Value |
|---|---|
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 41.25V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |
| Voltage - Output (Max) | 37V |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 100 µA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can |
| Supplier Device Package | TO-3 |
Download the current available datasheet for LM117H/883.
Download Datasheet