| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $16.20 | $16.20 |
| 10+ | $14.85 | $148.50 |
| 500+ | $13.50 | $6,750.00 |
| 1000+ | $12.83 | $12,830.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Precision high-speed dual JFET op amp (OP249), 8-CERDIP
| Attribute | Value |
|---|---|
| Amplifier Type | J-FET |
| Number of Circuits | 2 |
| Slew Rate | 22V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 4.7 MHz |
| Current - Input Bias | 30 pA |
| Voltage - Input Offset | 200 µV |
| Current - Supply | 5.6mA |
| Current - Output / Channel | 36 mA |
| Voltage - Supply Span (Min) | 9 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-CDIP (0.300in, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-CERDIP |
Download the current available datasheet for OP249AZ.
Download Datasheet