| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $42.00 | $42.00 |
| 10+ | $38.50 | $385.00 |
| 500+ | $35.00 | $17,500.00 |
| 1000+ | $33.25 | $33,250.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Hot-swap controller for circuit breaker applications (MAX5921A)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Type | Hot Swap Controller |
| Number of Channels | 1 |
| Internal Switch(s) | No |
| Applications | -48V |
| Features | Auto Retry, Fault Timeout, Thermal Limit |
| Programmable Features | Circuit Breaker, Current Limit, OVP, UVLO |
| Voltage - Supply | -80V ~ -20V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Supply | 700 µA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154in, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Download the current available datasheet for MAX5921AESA+.
Download Datasheet