Military/aerospace relay, BR246 series (M83536/9), 28V coil, DPDT 10A
| Attribute | Value |
|---|---|
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Coil Voltage | 28VDC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 10 A |
| Switching Voltage | 115VAC, 28VDC - Max |
| Coil Current | 87.5 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Termination Style | Solder Hook |
| Seal Rating | Sealed - Hermetically |
| Must Operate Voltage | 18 VDC |
| Must Release Voltage | 1.5 VDC |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Operating Temperature | -70°C ~ 125°C |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Relay Type | General Purpose |
| Grade | Military |
| Qualification | MIL-R-83536/9 |
Download the current available datasheet for M83536/9-023M.
Download Datasheet