Small-signal rectifier diode, 125V (JANTX, surface-mount)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 125 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 150mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920 mV @ 100 mA |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | 3 µs |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 nA @ 125 V |
| Grade | Military |
| Qualification | MIL-S-19500-241 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-213AA |
| Supplier Device Package | DO-213AA |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
Download the current available datasheet for JANTX1N3595UR-1.
Download Datasheet