N-channel IGBT / power transistor module, 2500V class (IXBK series)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 2500 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 75 A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3V @ 15V, 64A |
| Power - Max | 735 W |
| Input Type | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-264-3, TO-264AA |
| Supplier Device Package | TO-264AA |
Download the current available datasheet for IXBK64N250.
Download Datasheet