| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $13.80 | $13.80 |
| 10+ | $12.65 | $126.50 |
| 500+ | $11.50 | $5,750.00 |
| 1000+ | $10.93 | $10,930.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
SPST CMOS analog switch (DG301A family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Switch Circuit | SPDT - Open/Closed |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Number of Circuits | 1 |
| On-State Resistance (Max) | 50Ohm |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±5V ~ 18V |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | 300ns, 250ns |
| Charge Injection | 12pC |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 14pF, 14pF |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 1nA |
| Crosstalk | -74dB @ 500kHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-100-10 Metal Can |
| Supplier Device Package | TO-100-10 |
Download the current available datasheet for DG301AAA.
Download Datasheet