| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $27.60 | $27.60 |
| 10+ | $25.30 | $253.00 |
| 500+ | $23.00 | $11,500.00 |
| 1000+ | $21.85 | $21,850.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
72-Mbit QDR II SRAM, 2M x 36, 1.8V, 300MHz (CY7C1515KV18 family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | SRAM |
| Technology | SRAM - Synchronous, QDR II |
| Memory Size | 72Mbit |
| Memory Organization | 2M x 36 |
| Memory Interface | Parallel |
| Clock Frequency | 300 MHz |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 1.9V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 165-LBGA |
| Supplier Device Package | 165-FBGA (13x15) |
Download the current available datasheet for CY7C1515KV18-300BZXI.
Download Datasheet