| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $11.40 | $11.40 |
| 10+ | $10.45 | $104.50 |
| 500+ | $9.50 | $4,750.00 |
| 1000+ | $9.03 | $9,030.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
72-Mbit (2M x 36) pipelined SRAM with NoBL architecture (CY7C1470BV33 family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | SRAM |
| Technology | SRAM - Synchronous, SDR |
| Memory Size | 72Mbit |
| Memory Organization | 2M x 36 |
| Memory Interface | Parallel |
| Clock Frequency | 167 MHz |
| Access Time | 3.4 ns |
| Voltage - Supply | 3.135V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x20) |
Download the current available datasheet for CY7C1470BV33-167AXI.
Download Datasheet