| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $16.20 | $16.20 |
| 10+ | $14.85 | $148.50 |
| 500+ | $13.50 | $6,750.00 |
| 1000+ | $12.83 | $12,830.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Quad-channel, 150 Mbps digital isolator (ADuM3440), SOIC-16W
| Attribute | Value |
|---|---|
| Technology | Magnetic Coupling |
| Type | General Purpose |
| Isolated Power | No |
| Number of Channels | 4 |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 4/0 |
| Channel Type | Unidirectional |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 25kV/µs |
| Data Rate | 150Mbps |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 32ns, 32ns |
| Pulse Width Distortion (Max) | 2ns |
| Rise / Fall Time (Typ) | 2.5ns, 2.5ns |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295in, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
Download the current available datasheet for ADUM3440CRWZ.
Download Datasheet