| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $7.80 | $7.80 |
| 10+ | $7.15 | $71.50 |
| 500+ | $6.50 | $3,250.00 |
| 1000+ | $6.18 | $6,180.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
16-bit voltage-output DAC with on-chip output amplifier (AD7846)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Number of Bits | 16 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 9µs |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | ±11.4V ~ 15.75V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| INL/DNL (LSB) | ±16 (Max), ±1 (Max) |
| Architecture | String DAC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 28-PLCC (11.51x11.51) |
| Mounting Type | Surface Mount |
Download the current available datasheet for AD7846AP.
Download Datasheet