| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $9.00 | $9.00 |
| 10+ | $8.25 | $82.50 |
| 500+ | $7.50 | $3,750.00 |
| 1000+ | $7.13 | $7,130.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
16-channel analog multiplexer (AD7506)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 16:1 |
| Number of Circuits | 1 |
| On-State Resistance (Max) | 450Ohm |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon) | 18Ohm |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±15V |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | 1.5µs, 1µs |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 5pF, 40pF |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-CDIP (0.600in, 15.24mm) |
| Supplier Device Package | 28-CDIP |
Download the current available datasheet for AD7506JQ.
Download Datasheet