Octal buffers and line drivers with 3-state outputs (54FCT244 family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting, Line Driver |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Output Type | 3-State |
| Current - Output High, Low | 48mA, 12mA |
| Voltage - Supply | 5V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
Download the current available datasheet for 54FCT244ATDB.
Download Datasheet