| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $43.20 | $43.20 |
| 10+ | $39.60 | $396.00 |
| 500+ | $36.00 | $18,000.00 |
| 1000+ | $34.20 | $34,200.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Microprocessor supervisory circuit with watchdog and backup-battery switchover (MAX706 family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Voltage - Threshold | 2.63V |
| Output | Push-Pull, Totem Pole |
| Reset | Active High |
| Reset Timeout | 140ms Minimum |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154in, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Download the current available datasheet for MAX706PESA.
Download Datasheet