100mA, low noise LDO micropower regulator (LT1761 series)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 20V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.22V |
| Voltage - Output (Max) | 20V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.45V @ 100mA |
| Current - Output | 100mA |
| PSRR | 65dB (120Hz) |
| Control Features | Enable |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Supplier Device Package | TSOT-23-5 |
Download the current available datasheet for LT1761ES5-SD#PBF.
Download Datasheet